poniedziałek, 22 listopada 2010

Leczenie kanałowe - strach, trauma

Jeśli myślisz, że leczenie kanałowe jest bolesne – to jesteś w błędzie. W większości przypadków leczenie kanałowe jest bezbolesne ponieważ leczony ząb jest zupełnie martwy. Podczas tradycyjnego leczenia ból, który czujemy wynika z faktu, że nerw, który znajduje się w zębie jest żywy.





Możemy wyróżnić następujące etapy leczenia kanałowego

  1. Otwarcie komory zęba i usunięcie chorej miazgi.
  2. Opracowanie kanału lub kanałów – dokładne rozpoznanie kształtu i odgałęzień oraz oczyszczenie i usunięcie resztek miazgi i toksyn bakteryjnych.
  3. Płukanie preparatami bakteriobójczymi.
  4. Wypełnienie przy pomocy termicznej kondensacji gutaperki i odbudowa korony zęba.


Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe (endodoncja) to leczenie miazgi, czyli tkanek znajdujących się wewnątrz zęba.
Najczęstszy powód bólu zęba to zapalenie nerwu, którego przyczyną jest próchnica, paradontoza lub niefachowe założenie plomby, pod którą dostają się bakterie.
Leczenie kanałowe jest jedynym ratunkiem dla zęba, który bez tej metody leczenia musiałby być usunięty. Dobrze wyleczony kanałowo ząb, po rekonstrukcji może służyć praktycznie do końca życia.
Endodoncja polega na usunięciu resztek chorego nerwu i bakterii z kanałów nerwowych, ich dokładne oczyszczenie i wypełnienie specjalną substancją. Po takim zabiegu możliwa jest odbudowa korony zęba.

1 komentarz:

  1. Jeśli chodzi o leczenie kanałowe to ja ostatnio byłem na nim w klinice Medykus. Maja tam na prawdę bardzo dobrych i doświadczonych dentystów, którzy moim zdaniem są godni polecenia. Cały zabieg praktycznie mnie nie bolał i przebiegł bez żadnych komplikacji.

    OdpowiedzUsuń